1500 PLN

21C Jesienny Bornholm: Gdańsk – Gdańsk

Nieskazitelnie czyste powietrze, wiatr, fale i morska bryza. Bornholm, nad którym zazwyczaj świeci słońce i dzikie brzegi Christiansø. Nieważne czy dobrze znasz morze, czy dopiero marzysz żeby sprawdzić o czym ci wszyscy żeglarze opowiadają, nie możesz przegapić tego rejsu. Poznasz interesujących ludzi i nabierzesz morskiego doświadczenia. Dodatkową atrakcją będzie prowadzenie dzielnego, oceanicznego jachtu jachtu typu kecz bermudzki.

Gdańsk - Hel - Bornholm - Christiansø - Gdańsk
18 września - 25 września 2021 r.
Wolne miejsca: 0
Trudność: 5/10
Dystans: ~ 330 NM
Wolne miejsca: 0
Zajęte miejsca: 6
Zapisz się na rejs
REJS

Z wielu interesujących miejsc środkowego Bałtyku postarałem się na ten tydzień wybrać kilka ciekawych propozycji. Chciałbym Wam pokazać malownicze uliczki miasteczek Bornholmu i wysepki Christiansø.

Po oddaniu cum czeka nas około 130 mil morskich żeglugi. To spory kawałek morza do przepłynięcia więc już tej nocy będziecie mieli okazję rozkoszować się widokiem rozgwieżdżonego nieba, zobaczyć świt na morzu i wypić poranną kawę podziwiając słońce wynurzające się świtem z Bałtyckich fal.

Gdy dotrzemy do wybrzeża Bornholmu, zatrzymamy się w jednym z jego uroczych małych portów. Będzie to prawdopodobnie Allinge, a może Hasle. Wszystko zależy od kierunku wiatru. Porcików na tej wyspie jest sporo i jest w czym wybierać. Wędzona ryba, zimne piwo, ruiny zamku, senne uliczki. Każdy znajdzie coś dla siebie.

Nieopodal Bornholmu leży malutka wyspa Christiansø należąca do nieweielkiego archipelagu Ertholmene. Christiansø to największa z wysp, ma 600 m długości i 400 szerokości i jest naprawdę prześliczna.

W drodze powrotnej czeka nas ponad doba żeglowania. Jeżeli będziemy wcześniej, odwiedzimy np. Hel. Przepyszna szarlotka u Kapitana Morgana to pozycja obowiązkowa na moich rejsach. W sobotę rano w Gdańsku zejdziemy na ląd, wymienimy się mailami i telefonami, i z pewnością zaraz zaczniemy planować kolejne wyprawy. A że następna zaczyna się tego samego dnia o 1700 a do tego na innym jachcie, czemu nie zapisać się na nią już teraz?

Pamiętaj, że przebieg rejsu w ogromnym stopniu uzależniony jest od warunków pogodowych, odporności załogi na czynniki morskie w tym na chorobę morską i wielu innych elementów. Z tego powodu zaplanowana trasa może ulec zmianie.

JACHT

Spędzimy tydzień na pokładzie dzielnego jachtu s/y Bystrze. Jest to jednostka typu Gin Fizz, wyposażona we wszystko co potrzebne do bezpiecznego żeglowania. To taki sam jacht na jakim w 2011 roku Laura Dekker samotnie opłynęła świat. Załoga ma do dyspozycji kabinę dziobową, osobną kabinę rufową (centralny kokpit) oraz dwie stałe koje w mesie umieszczone pod półpokładami (nie wymagają rozkładania).  Ja mam swoją koję przy stoliku nawigacyjnym.

Płyniemy w składzie 6+1, dzięki czemu jest wygodnie i wszyscy mają szansę na solidny wypoczynek. Dobrze wyposażony kambuz, toaleta i ogrzewanie zapewniają maksimum komfortu.

 

ZBIÓRKA

Czekam na Ciebie o godzinie 1700 w Gdańsku przy nabrzeżu Motławy, pod adresem ul. Wiosny Ludów 7. Będzie to czas na zaokrętowanie, rozpakowanie swoich rzeczy osobistych, zaprowiantowanie, zapoznanie się z jachtem.

Wypływamy w niedzielę rano. Możliwe, że przy sprzyjającej pogodzie, zdecydujemy się wypłynąć tego samego dnia i przenocować np. w Gdyni. Będzie wtedy okazja do zjedzenia wspólnej kolacji w tawernie i bliższego poznania się.

Rejs kończymy w tym samym miejscu w kolejną sobotę do godziny 1000.

JAK TO WYGLĄDA

Moje rejsy mają charakter stażowo-szkoleniowy. Oznacza to, że jako członkini lub członek załogi, będziesz pełnić wachty (również nocne) i odpowiadać za prowadzenie jednostki. Załoga planuje i po omówieniu wykonuje operacje portowe. Nie wyręczam załogi, a ster przejmuję tylko gdy chcę coś zademonstrować lub gdy wymaga tego bezpieczeństwo. Nie jest to jednak kurs żeglarski. Nie prowadzę podczas rejsu wykładów, natomiast chętnie dzielę się wiedzą teoretyczną i praktyczną.

Na zakończenie otrzymasz akceptowaną przez PZŻ opinię z rejsu, potwierdzającą przepłynięte mile i czas spędzony w morzu. Przewiduję, że powinniśmy wypływać 60-90 godzin.

  Prawdziwa praktyka, każdy steruje, także w porcie

  60-90 godzin w morzu

  Opinia z rejsu (godziny stażowe)

REZERWÓJ REJS


WAŻNE INFORMACJE

COVID-19

Jeżeli z powodów związanych pandemią, realizacja założonej trasy będzie wiązała się z jakimiś komplikacjami (np. kwarantanna po powrocie, konieczność testów, itp.), dopuszczam zmianę trasy. Ramy czasowe oraz porty początku i końca rejsu pozostaną bez zmian.

Dojazd

Czekam na Ciebie na jachcie o godzinie 1700 w Gdańsku przy nabrzeżu Motławy, pod adresem ul. Wiosny Ludów 7.

Ubezpieczenie

Cena rejsu obejmuje ubezpieczenie NNW dla każdego uczestnika rejsu (Ubezpieczyciel: PZU, TUTAJ możesz zapoznać się z zakresem polisy). Jak przy każdym wyjeździe zagranicznym warto mieć przy sobie ubezpieczenie KL i/lub kartę EKUZ. Jacht ma ważną Kartę Bezpieczeństwa.

Zapisy, rezerwacja

Zgłoszenia mailem pod adresem jacek@fajnerejsy.pl

Procedura rezerwacji
 1. Zgłoszenie mailem. Proszę dokładnie zaznaczyć ilość osób i termin rejsu.
 2. Po wysłaniu zgłoszenia otrzymuje ono status rezerwacji wstępnej. Otrzymasz odpowiedź z danymi do wpłaty zadatku za rejs w wysokości 30%.
 3. Po zaksięgowaniu wpłaty, wysyłam do Ciebie potwierdzenie otrzymania wpłaty, a status Twojego zgłoszenia zmieni się na "rezerwacja potwierdzona" (od tego momentu masz zarezerwowane miejsce na rejsie).
 4. Pozostałą część opłaty za rejs należy wpłacić nie później niż 30 dni przed rozpoczęciem rejsu (lepiej nie czekać do ostatniej chwili, bo banki czasem płatają figle). Brak wpłaty w tym terminie jest równoznaczny z Twoją rezygnacją. Warunki rezygnacji opisane są w regulaminie.
 5. Kasę jachtową 100 PLN wpłacasz gotówką na pokładzie jachtu w dniu rozpoczęcia rejsu.
 6. Zakupy żywności załoga rozlicza między sobą.

Jeżeli chcesz otrzymać fakturę za rejs, proszę w zgłoszeniu podać wszystkie dane do f-ry.  Podane kwoty są kwotami brutto i zawierają 23% VAT.

Istotne drobiazgi
 • Na jachcie nie ma pościeli, proszę zabierz ze sobą śpiwór
 • Nie zapomnij o sztormiaku, kaloszach i ciepłych ubraniach, Bałtyk nawet latem potrafi zaskoczyć
 • Zabierz obuwie pokładowe na białej, niebrudzącej podeszwie
 • Pamiętaj o lekach, które stale przyjmujesz
 • Przyda się latarka czołowa z czerwonym światłem
 • Wielowalutowa karta płtanicza ułatwi Ci zakupy za granicą
Co zabrać na rejs
Regulamin rejsów

s/y Bystrze

Gin Fizz

Dane techniczne jachtu:
– Ilość kabin: 2 niezależne + mesa
– Ilość koi: 8+1
– Długość: 11,50 m.
– Szerokość: 3,76 m.
– Zanurzenie: 1,95 m.
– Powierzchnia żagli 68,2 m2
– Silnik: Beta Marine 45Hp
– Zbiornik paliwa
– Zbiornik wody

Ważniejsze wyposażenie:
– GPS
– Dwa plotery (nawigacyjna, kokpit)
– AIS (nadajnik i odbiornik)
– Navtex
– Radiotelefon UKF z DSC
– Echosonda
– Kompas
– Papierowe mapy morskie
– Plany portów
– Tratwa ratunkowa
– Pasy bezpieczeństwa i wąsy
– EPIRB
– Ogrzewanie
– Ciepła woda
– Kuchenka z piekarnikiem
– Wyposażenie kuchenne
– Instalacja 12V i 230V
– Morskie WC